Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Trapézové plechy

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, čo všetko môžete urobiť s trapézovým plechom?

Trapézový plech je ekonomický stavebný materiál, ktorý možno použiť v mnohých oblastiach. Výrobné rozmery je možné dodať vopred, takže nevznikajú žiadne straty a dodávka sa dá presne naplánovať.

Ak už hotovú stavbu nepotrebujete a chcete ju predať alebo postaviť inde, môžete ju jednoducho demontovať, pretože skrutkové spoje sa dajú demontovať rovnako ľahko ako poskladať. Budovu môžete rozobrať až na základy a predať ju.

Výhody trapézového plechu by sa dali ešte vymenovávať, ale treba poznamenať, že v porovnaní s inými stavebnými materiálmi je aj cenovo konkurencieschopný. Stavajte úsporne vďaka použitiu ekologických, recyklovateľných materiálov.


Pozrime sa teraz na spôsoby použitia…

Ak ste občianskym spotrebiteľom, v mnohých oblastiach nenájdete lepší a ekonomickejší stavebný materiál ako trapézový plech. Najčastejšie použitie v domácnostiach sú (okrem iného):

 

Oplotenia: Ploty z trapézového plechu je možné postaviť do ľubovoľnej výšky a v rôznych farbách. Môžete ich rýchlo a jednoducho zostavovať vlastnými rukami. Plot z trapézového plechu si nevyžaduje náter ani údržbu.

Malé budovy, mobilné garáže: na výstavbu garáží, malých skladovacích priestorov. V rôznych farbách, s odolnou povrchovou úpravou. Jednou z ich najväčších výhod je, že sa dajú ľahko demontovať a premiestniť.

Sklady: poľnohospodárske sklady, prístrešky pre stroje, nevykurované sklady strecha alebo stenový obklad z trapézového plechu.

Tepelne izolované sklady: ak sa medzi dvomi prvkami z trapézového plechu umiestni správna hrúbka izolácie, vznikne izolovaná stenová konštrukcia. Ak si teda chcete postaviť zateplenú halu alebo dielňu, môžete to urobiť aj pomocou trapézového plechu.

Renovácia striech z vlnitej bridlice: keď vlnitá bridlica zostarne, zateká a je nebezpečná pre životné prostredie. Ak ich vymieňate, ideálnym materiálom je trapézový plech, ktorý sa dá namontovať okamžite bez potreby rekonštrukcie podpery.

Ploty, brány: pozinkovaný alebo biely trapézový plech je ideálny na oplotenie areálov, pretože v noci zosvetľuje prostredie a zviditeľňuje neželaný pohyb.

Rozmery trapézového plechu

Plechy majú celkovú šírku a užitočnú (tavebnú) šírku. Užitočná, alebo stavebná šírka = celková šírka mínus prekrytie.
Napríklad v prípade trapézového profilu ZZ-TR8 je celková šírka výrobku (vyrobeného z plechu so šírkou 1000 mm) 960 mm, pričom užitočná / stavebná šírka je 890 mm.

Užitočné informácie o trapézových plechoch

Rôzne typy trapézových plechov sa v súčasnosti používajú v širokej škále oblastí, najmä pokiaľ ide o ľahké konštrukcie. Tento typ výrobku sa používa nielen na zastrešenie, ale aj na fasády, a to vďaka širokej škále svojich prospešných vlastností. Či už ide o moderné obytné, priemyselné alebo poľnohospodárske budovy, trapézové plechy sú trvanlivým, efektívnym a cenovo výhodným riešením pre takmer všetky oblasti použitia.

Jednou z výhod trapézového plechu je, že sa dá vyrobiť v takom rozmere (dĺžke), aký zákazník potrebuje, takže sa minimalizuje množstvo odpadu. To znamená, že aj výrobné náklady sa môžu výrazne znížiť, čo sa odrazí na konečnej cene.
Oceľové trapézové profily sú tiež ideálnym materiálom pre ľahké konštrukcie, pretože sa veľmi ľahko montujú a prakticky bez akýchkoľvek obmedzení sa dajú určiť dĺžky, ktoré sa majú vyrobiť. (Samozrejme, v rámci zdravého rozumu a prepravných možností.)

Trapézové plechy majú rebrovanú štruktúru, vďaka ktorej sú naozaj masívne a silné. K dispozícii je široká škála profilov trapézových plechov z hľadiska konštrukcie rebier. Hlavným rozdielom medzi nimi je výška rebier (vĺn), ale môžu sa líšiť aj z hľadiska materiálu, povrchovej úpravy a hrúbky.

Tento pevný a cenovo dostupný materiál sa často používa na zastrešenie a opláštenie stien hál a vozovní. Trapézové plechy sú ideálne napríklad na strechy, pretože ich rebrovaná štruktúra zabezpečuje vynikajúci odvod dažďovej vody a pri správnom upevnení sú odolné aj pri extrémnych poveternostných podmienkach. Pri realizácii bočných stien možno väčšie panely ľahko pripevniť, a to aj na nosnú konštrukciu existujúcich bočných stien.
Trapézové plechy sa často používajú na oplotenie, brány a zastrešenie menších budov, ako sú garáže, ale častejšie sa používajú v priemysle a poľnohospodárstve na pokrytie striech a bočných stien výrobných závodov, skladov, hál a rôznych typov skladov.

Začali by ste si doma stavať plot z trapézového plechu? Ak je odpoveď áno, mali by ste si pred jeho stavbou najprv získať niekoľko informácií, aby ste sa uistili, že dosiahnete dobrý výsledok.

Prečo stavať plot z trapézového plechu?

Trapézový plech je vynikajúci materiál na stavbu oplotenia, pretože je bezúdržbový, mimoriadne odolný a práca s ním je rýchla a jednoduchá. Ak nemáte príliš veľké technické znalosti, aj napriek tomu sa vám môže podariť zostaviť plot z trapézového plechu. A to pomerne rýchlo.
Trapézový plech je vynikajúcou voľbou, ak chcete pre svoj dom jedinečný a odolný plot. Ak snívate o plote, ktorý si dlho zachová svoju pôvodnú kvalitu a farbu bez potreby vynakladať peniaze a energiu na údržbu, potom je trapézový plech určený práve pre vás!

Ako dlho trvá postaviť plot z trapézového plechu?

Napadlo by vám, že pomocou trapézového plechu môžete oplotiť priemerne veľký pozemok okolo rodinného domu za pol dňa? Ak na oplotení pracuje niekoľko ľudí, môže byť hotové aj za menej ako pol dňa. Inštalácia je preto tak rýchla, lebo si vyžaduje len málo nástrojov a inštalačné postupy sú jednoduché. Vlastne ide o jeden z najrýchlejšie postaviteľných typov plotov.

Skladovanie trapézových plechov

Ak nemáte v úmysle použiť trapézové profily okamžite, mali by ste dbať na to, aby ste ich počas uskladnenia nepoškodili:
- Kvalitné trapézové plechy sú vyrobené z ocele, takže počas skladovania nemôžu prísť do kontaktu s meďou.
- Na výrobky nestúpajte, a to ani nechtiac, pretože môže dôjsť k ich preliačeniu alebo ohnutiu!
- Umiestnite plechy na bezpečné miesto, aby ste cez ne náhodne neprešli vozidlom! Uskladnite ich na mieste, kde sú ľahko viditeľné.
Podrobnejší návod na skladovanie trapézových plechov (súbor PDF)

Aké riešenia existujú pre stavbu plota?

V závislosti od našich potrieb a predstáv, ako aj od charakteristík oplotenej oblasti môžeme postaviť plot z trapézového plechu s betónovými pätkami, oceľovými alebo masívnymi drevenými stĺpikmi. Ak je pozemok rovinatý, mal by sa dať ľahko ohradiť, ale ak je pozemok strmý alebo svahovitý, betónové pätky alebo stĺpy by mali byť rozmiestnené odstupňovane.

Čo potrebujeme na stavbu plota?

  • Trapézové plechy vhodnej veľkosti
  • Oceľové, masívne drevené alebo recyklované plotové stĺpiky, betónové pätky
  • Upevňovacie prvky, podložky a samorezné oceľové skrutky ( farbené alebo klasické)
  • Oceľový profil (na nosný rám)
  • Voliteľne krycia lišta (na vrchnú časť plota)

Aké náčinie budeme potrebovať na stavbu plota?

označovacia šnúra (pre samorezné skrutky)
vodováha
skrutkovač
ručná upínacia svorka
strihacie nožnice na plech (ak je potrebné trapézový plech prestrihnúť)

Ako začať?

Ak sa zvolí riešenie s betónovými pätkami, musia sa najprv pripraviť pätky. Našťastie dnes už existujú hotové betónové pätky, ktoré značne uľahčujú a v neposlednom rade urýchľujú tento proces.
Ďalšou možnosťou výstavby plota je použitie oceľových alebo masívnych drevených stĺpikov. Pre našich ekologicky zmýšľajúcich zákazníkov však môže byť skvelým riešením aj stĺpik vyrobený z recyklovaného priemyselného odpadu. Aj v tomto prípade musia byť stĺpy riadne upevnené, pretože nechceme, aby sa pri silnom vetre alebo búrke pohli z miesta. Preto sa odporúča zabetónovať stĺpiky aspoň po hranicu mrazu, ktorá je v strednej Európe 80 cm. Stĺpy by mali byť rozmiestnené od seba vo vzdialenostiach 2 - 2,5 m, prípadne 3 m, aby sa zabezpečilo príslušné zaistenie. Upevnite oceľové profily tvoriace rám trapézového plechu k stĺpom. V závislosti od výšky trapézových plechov sa odporúča ich upevnenie v hornej a dolnej časti a pri dieloch nad 1,5 m sa odporúča ich upevnenie aj v strede. Následne je možné trapézový plech namontovať a upevniť oceľovými samoreznými skrutkami pomocou skrutkovača. Posledným krokom je nasadenie ukončovacej lišty na hornú časť plota (ak ste si ju vybrali).

Odklon od zvislej roviny môže spôsobiť nepríjemné chvíle, takže ak chcete takýto priestor ohradiť, nezabudnite venovať pozornosť usporiadaniu stĺpov a trapézových panelov.

Problém môže nastať aj vtedy, ak nie je k dispozícii dostatočná alebo žiadna betónová základňa. Ak uvažujete o dlhodobom využití, oplatí sa stĺpy riadne ukotviť.

Ťažkosti môžu nastať, ak upevňovacie skrutky nie sú správne rozmiestnené alebo nie sú správne utiahnuté. Trapézový plech musí byť priskrutkovaný k vodorovnému nosnému profilu aspoň každých 30 cm, inak nebude upevnenie dostatočné. Pri nesprávne utiahnutej upevňovacej skrutke dôjde k poškodeniu závitu, a tým k strate fixácie.

Ak je potrebné plechy ešte orezať na potrebnú veľkosť, orežte ich nožnicami na strihanie plechov. Ak rezný nástroj nie je určený na rezanie trapézového plechu, je to nebezpečné a môže dôjsť k poškodeniu tabule. Rezanie pomocou uhlovej brúsky sa neodporúča, pretože sa tým skracuje životnosť rezaného kraja spálením farby alebo pozinkovania.

Trapézové plechy sa často používajú aj na priemyselné, občianske a poľnohospodárske účely, či už na zakrytie alebo opláštenie rôznych hál, garáží alebo napríklad skladov osív.

V poľnohospodárstve sa často oplatí používať tento produkt, pretože ušetrí veľa peňazí. V poľnohospodárstve sa trapézové plechy môžu použiť na stavbu stodôl, skladísk osív.
V prípade najjednoduchších nezateplených budov samozrejme nie je potrebné príliš komplikovať zastrešenie alebo úpravu samotnej fasády - stačí na oceľový rám pripevniť vhodný trapézový plech s hrúbkou 0,4 - 0,5 mm a je hotovo.
Materiál je odolný, jeho hmotnosť je vzhľadom na jeho rozmery pomerne malá a je tiež estetický a veľmi ľahko sa montuje.

Vlnitý plech, sínusový plech alebo sínusový trapézový plech je typom tradičného trapézového plechu, ktorý má však oveľa jemnejší vzhľad.
Jeho profil sa vyznačuje vlnovitým tvarom v kontraste s ostrými hranami trapézového plechu, z čoho pochádza názov sínus, čo znamená "oblúk" alebo "vlna".  Vlnitý plech sa zvyčajne vyrába z pozinkovaného oceľového plechu s hrúbkou 0,4 - 0,75 mm.

Phone icon
0948 405 444
Volajte ( po-pi 7:30-15:30)